wtorek, 29 stycznia 2013

Drugi tydzień w kasku za nami :)

Drugi tydzień w kasku za nami :) Niestety pomimo zapewnień Pani Doktor, kask się nie ułożył :( Nadal wchodzi mu na oczy i mam wrażenie że jeszcze częściej zsuwa mu się w ciągu dnia... Adaś musi wyjątkowo wysoko zadzierać główkę, żeby coś zobaczyć. Moje próby poprawienia mu kasku kończą się właściwie na niczym... Dodatkowo niestety pod spodem zaczęła mu  schodzić i łuszczyć się skórka. Swędzi go, próbuje zdjąć kask, a kiedy już zdejmujemy go wieczorem okropnie się drapie i płacze....




Może znacie jakieś dobre szampony albo maści? Ja natłuszczam mu to preparatami na oliwie z oliwek, ale sama nie wiem co mogłabym jeszcze zrobić.. Szczególnie że przerwa bez kasku to tylko godzina na dobę...


Na szczęście Adaś w tym tygodniu ma również trochę rozrywki, ponieważ z wizytą zawitali do nas Babcia i Dziadek z Łodzi :) Adaś ma więcej towarzystwa i nową kolejkę dzięki czemu na chwilę zapomina o niedogodnościach i ślicznie się bawi :)




I zapewniam Was że kolejka elektryczna oraz sterowany samochód to najlepsza zabawka dla 10 miesięcznego dziecka :) Żadna "typowa" dla rocznych dzieci nie jest godna tak wielkiego zainteresowania jak te :) Wielką radość wywołał też dzisiaj wielki kawał suszonej, wiejskiej kiełbasy :) Radość i chwilę spokoju dla nas ;)




Adaś jest baaardzo aktywnym chłopcem. Wymaga wielkiej uwagi i zaangażowania właściwie cały czas :) Dlatego takie chwile jak ta- 15 minutowa cisza z kiełbaską, są dla nas bezcenne :)

Babcia i Dziadek stwierdzili że widać już różnicę w kształcie główki. Sami nie jesteśmy co do tego pewni, ale może w związku z tym, że widzimy go codziennie, tak niewielka zmiana nie jest dla nas  dostrzegalna. Ucieszyła mnie myśl, że jest już lepiej, choć nie jestem pewna czy po 2 tygodniach można dostrzec różnice. 




sobota, 26 stycznia 2013

Kraniostenoza

Słyszeliście o kraniostenozie? Czytając artykuły na temat plagiocefalii, kilkakrotnie natknęłam się na problem jaki stanowi kraniostenoza. Jest to choroba występująca u dzieci, związana z wrodzoną wadą przedwcześnie zrastających się szwów czaszkowych. Czaszka dziecka składa się z pięciu kości, połączonych ze sobą za pomocą szwów. Przy prawidłowym rozwoju, szwy te pozostają otwarte do momentu całkowitego rozwoju mózgu. Daje to możliwość wzrostu i rozwoju mózgu we wszystkich możliwych kierunkach. 

 
[http://strony.aster.pl/czaszka/choroba.htm]



Zdarza się jednak (raz na 2500 urodzeń),  że dzieci rodzą się z już zrośniętymi szwami, albo ich zrośnięcie następuje w kilku pierwszych miesiącach życia. Taka sytuacja uniemożliwia mózgowi swobodny wzrost i kieruje się on tam, gdzie ma więcej miejsca i nie jest tworzony na niego nacisk. Taka sytuacja prowadzi do deformacji czaszki i twarzy. Przyczyny kariostenozy doszukuje się w genetyce.Szczególnie zwraca się uwagę na mutacje w genach MSX2, FGFR1, FGFR2, FGFR3 i TWIST. Sama z pewnością zagłębię się w znaczenie tych genów, ale was nie będę zadręczać takimi szczegółami :)

Istnieje kilka rodzajów kraniostenozy, każdy charakteryzuje się inną deformacją czaszki.I tak np:

Sagittal- charakteryzuje się wydłużonym i wąskim kształtem czaszki z ewentualnym wybrzuszeniem czoła

Coronal- Spłaszczone czoło w okolicy oka

Metopic- Trójkątny kształt głowy 

Nieprawidłowy wzrost czaszki może wiązać się z wzmożonym ciśnieniem śródczaszkowym, zaburzeniami wzroku, słuchu, trudnościami w uczeniu się itp. 

Leczenie jest niestety tylko operacyjne.  

Ciekawostka

Kilka dni temu mój mąż podesłał mi ciekawostkę na temat celowej deformacji czaszki u dzieci przez starożytne społeczności. Chciałabym podzielić się z Wami tym tekstem, a zainteresowanych odsyłam do źródła: http://niniwa2.cba.pl/ksiega_wybrykow_natury.htm

 Deformacje czaszki

Żadna sztuczna potworność nie była wywoływana u dzieci przez tak wiele społeczności jak deformacje czaszki. Jest to jeden z najstarszych zwyczajów na ziemi i istnieje wyjątkowo niewiele ludów, które nigdy go nie znały. Jednym z takich wyjątków są, na przykład, Żydzi.
Najczęściej używana metoda zmieniania naturalnego kształtu czaszki polegała na przywiązywaniu ciasno do obu boków głowy drewnianych deseczek. Czasem używano także ciasno związywanych bandaży, a także rąk ludzkich, chociaż ta ostatnia technika skuteczna jest tylko w przypadku miękkich czaszek noworodków.
Należące do rasy białej oddziały Huna Attyli, chcąc bardziej przypominać swych mongoloidalnych towarzyszy broni, spłaszczali swe nosy i boki czaszek ciasno zawiązywanymi bandażami, co powodowało, że ich oczy były głęboko osadzone, a kości policzkowe - wystające. W Chinach Marco Polo obserwował w pagodach różnych sekt mnichów o stożkowatych czaszkach, którą to obserwację potwierdził na początku naszego wieku wybitny francuski antropolog, Leconte. Na Tahiti jeszcze w 1850 roku matki dzieci płci męskiej, przeznaczonych na wojowników, deformowały przód i tył ich czaszek. W dziewiętnastowiecznej Turcji i w niektórych regionach Rosji mamki miały za zadanie modelować głowy niemowląt, aby przybrały jak najszlachetniejsze zarysy. Praktyka ta spełniała także bardzo ważną rolę w tradycji Indian Guarani z Brazylii, północnoafrykańskich Maurów i wielu innych ludów Czarnego Lądu.
Majowie i Aztekowie zauważyli, że pewne deformacje czaszki miały wyraźny i specyficzny wpływ na ludzki mózg. Z tego powodu próbowali modyfikować zachowanie i mentalność wybranych noworodków poprzez pewne zmiany w rozwoju czaszki.
Europa nie była terenem wolnym od tego dziwacznego obyczaju. Znane są osiemnastowieczne opisy sztucznych deformacji czaszki w Belgii i w niektórych rejonach Niemiec, zwłaszcza w Hamburgu. Siedemnastowieczny francuski pisarz Boileau przeszedł jako dziecko rytualne zniekształcenie czaszki, podobnie jak Robespierre. W 1852 roku w raporcie francuskiego Ministerstwa Zdrowia napisano, że praktyka ta była wówczas jeszcze regularnie wykonywana w niektórych regionach kraju i żywe dowody jej istnienia jeszcze w tym wieku możemy obserwować dziś w kilku wioskach departamentu Haute-Garonne.
Najbardziej ekscentryczny zwyczaj deformowania czaszki praktykowali bez wątpienia peruwiańscy Indianie, żyjący w dziewiętnastym wieku na brzegach rzeki Maranon. Przy użyciu deszczułek spłaszczali przód, tył, czubek i boki czaszki. W wyniku tego wszyscy mieli kwadratowe głowy.

wtorek, 22 stycznia 2013

Pierwszy tydzień w kasku za nami :)

Pierwszy tydzień za nami :) Można powiedzieć że to nasz mały sukces :) Adaś był bardzo dzielny! Właściwie już trzeciego dnia całkowicie zapomniał o kasku :) Nie płacze już ani przy zakładaniu, ani przy zdejmowaniu. Kask zaczął mu się chyba nawet podobać, bo od kilku dni podchodzi do mebli i stuka w nie głową śmiejąc się wniebogłosy :) Muszę przyznać że kask wzbudził ogromne zainteresowanie wśród ludzi, szczególnie dzieci :) W sobotę odwiedziła nas 3 miesiące starsza koleżanka, która bardzo chętnie głaskała Adasia po kasku :) Niestety ja nadal mam wrażenie że kask wchodzi mu na oczy i nosek. Szczególnie kiedy śpi i wierci głową. Przez chwilę zrobiło mu się nawet czerwone otarcie na nosku, ale już zeszło. Miał też spore potówki na plecach, wydaje mi się że od fotelika samochodowego, w którym wyjątkowo się poci. Przez ten tydzień głowa przyzwyczaiła się do termoizolatora i z ulgą mogę powiedzieć że nie wydziela już nieprzyjemnych zapachów ;)

Chciałabym nawiązać do maili które dostałam. W jednym z nich otrzymałam informację, że być może jednej z mam uda otrzymać się refundację z NFZ. Jest to dla mnie bardzo ciekawa wiadomość, ponieważ do tej pory zapewniano mnie, że nie ma na to szansy. Sama co prawda w NFZ nie byłam, ale jeśli uda mi się uzyskać jakieś dodatkowe informację od razu się z Wami podzielę. Gdyby ktoś jeszcze wiedział coś w tym temacie bardzo prosimy o kontakt :) 

Kolejny problem to oczywiście lekarze pierwszego kontaktu :) To, że mówią "samo wróci", to już znamy :) Jak widać nic się nie zmienia... kompletny brak edukacji :) Ale to, co dla mnie jest przytłaczające, to wypowiedzi lekarzy w stylu "ja bym swojemu dziecku tego nie zrobił"... Na prawdę nie mogę uwierzyć, że otaczają nas lekarze, którzy pomimo swojej zerowej wiedzy w tym temacie, odradzają rodzicom terapię kaskową... Nie mogę zrozumieć podejścia, że wszystko co nowe jest złe. Skoro od lat jest to praktykowane w innych krajach, dlaczego nasi specjaliści nie mogą brać z nich przykładu? Dlaczego tak trudno jest zmienić podejście na bardziej nowoczesne? Czy kilkanaście lat temu swoim dzieciom nie założyliby też aparatu na zęby? Płaska głowa, tak samo jak krzywe zęby mogą być powodem kompleksów i drwin ze strony rówieśników. Różnica jest tylko jedna. Na aparat na zęby podobno nigdy nie jest za późno, a na leczenie metodą kaskową niestety może być. Warto jednak pamiętać, że wśród lekarzy jak wszędzie są też wyjątki :) Jeśli jesteśmy już przy tym temacie, chciałabym przytoczyć również moje osobiste spostrzeżenie. Mój blog wywołał ogromne zainteresowanie wśród znajomych i przyjaciół. Dostaje wiele maili i komentarzy z pytaniami i zaciekawieniem. Jednak żadna z tych wiadomości nie pochodzi od lekarza :) To ciekawe, czy przypadkiem nie oni powinni być najbardziej zainteresowani tą nową w naszym kraju metodą? Ja z wykształcenia jestem biologiem. Kiedy słyszę o czymś czego nie znam z mojej dziedziny, od razu pytam, czytam interesuję się, abym w przyszłości mogła zabrać głos w danej kwestii. Może jest to specyfika danej uczelni... Nam na każdym kroku pokazywano jak wiele jeszcze przed nami i jak mało wiemy :) Jeśli czytają mnie jacyś pracownicy służby zdrowia, proszę nie czujcie się urażeni. Jak już wcześniej wspomniałam wszędzie są wyjątki. Nowe pokolenie trochę się zmienia, ale ile jeszcze czasu upłynie zanim lekarze nie będą mieli poczucia wyższości, a pacjenta będą traktować jak klienta a nie niedouczonego człowieka? Wracając do poradni Diagnoza. Pani Olga jest lekarzem na styl zachodni. Bardzo partnersko podchodzi do rodziców i dziecka. Jest więc potwierdzeniem na to, że wszystko idzie w dobrym kierunku ;)

poniedziałek, 21 stycznia 2013

Dzień Babci

Współczesne Babcie są trochę inne, trudniejsze do rozpoznania pośród tłumu ludzi. Widząc kobietę prowadzącą wózek, czasem zadajemy sobie pytanie "Mama? Czy Babcia?" 

Babcia Adasia jest podobna. Szykowna, zadbana, zawsze dobrze wyglądająca w butach na wysokich obcasach i piękną biżuterią. Brakuje jej siwego koczka, fartuszka oraz dużego brzucha do którego można się przytulić. Jest elegancką kobietą z klasą.

Instytucja Babci zawsze była i będzie niezastąpiona. Babcia zawsze jest "na teraz". Zawsze ma czas załatwić, poszukać, przyjechać i pomóc. Zawsze ma więcej cierpliwości niż Mama i Tata razem. Taka jest i Babcia Adasia. Najbardziej cenimy ją za doświadczenie, dzięki któremu byliśmy w stanie zauważyć nieprawidłowości w rozwoju Adasia. To ona jako pierwsza zwróciła uwagę na wzmożone napięcie mięśniowe i na plagiocefalię. To ona siedziała przed komputerem godzinami szukając rozwiązań. To ona znalazła nam terapię kaskową :). Z tego miejsca w imieniu Adasia mówię jej Dziękuję!! Jestem pewna, że za kilka lat sam przybiegnie do Babci i powie jej- Dziękuję że jesteś. Bo Babcia, tak jak mama, wystarczy że jest :) W jej obliczu nawet ukochany Dziadek schodzi na drugi plan. Z wizytą nie jeździmy  do Dziadka ani do Babci i Dziadka. Z wizytą jeździ się właśnie do Babci. Babcia Adasia jest najlepszą Babcią jaką można sobie wyobrazić. W dzisiejszym dniu życzę wszystkim spotkania na swojej drodze w życiu takich osób jak ona. Życzę Wam wszystkim tyle ciepła, uśmiechu i życzliwości do drugiego człowieka. Ja swojej Babci nigdy nie poznałam, ale jestem pewna, że byłaby równie wyjątkowa jak moja Mama. W końcu są cechy i zachowania, które chcąc nie chcąc wynosimy z domu rodzinnego. Same po latach obserwujemy w sobie gesty i słowa naszej Mamy. Jako dzieci obiecujemy sobie że nigdy  nie będziemy takie, że nie będziemy tak mówić, tego robić... później niestety zaczynamy "łapać się" na dokładnie tych samych czynnościach.  Z czasem nawet stając przed lustrem widzimy w nim naszą Mamę :) 

Wszystkim Mamom i Babciom życzymy wszystkiego najlepszego :)





niedziela, 20 stycznia 2013

Więcej informacji na temat samej metody

http://www.cranioform.de/pl/strona-glowna.html

W związku z mailami które od Was dostałam, polecam zainteresowanym zapoznaniem się z tą stroną internetową. Znajdziecie tutaj dokładny opis przebiegu terapii, zdjęcia, udokumentowane sukcesy oraz odpowiedzi na wiele pytań. Szczerze mówiąc nie wiem tylko dlaczego w zakładce partnerzy cranioformu nie została umieszczona poradnia w Krakowie, ale przypuszczam że jest to kwestia uaktualnienia na stronie. Kiedy nie byliśmy jeszcze zdecydowani korespondowałam mailowo z Berlinem i sami polecili mi kontakt z przychodnią Diagnoza.

sobota, 19 stycznia 2013

Kilka dobrych rad

Nasze doświadczenie z kaskiem póki co nie jest zbyt długie, ale już zauważyliśmy kilka rzeczy, które mogą wam się przydać. Przede wszystkim na początku zanim główka przyzwyczai się do dodatkowego ocieplacza, zauważyć można nadmierne pocenie się dziecka. Wieczorem,  na godzinę ściągamy kask do kąpieli i do czyszczenia, główka jest calusieńka mokra... skóra podrażniona. W takich przypadkach zauważyliśmy kilka rzeczy które są skuteczne:

  • Przemywanie kasku wilgotnym wacikiem z wodą i sodą oczyszczoną- Rewelacyjnie zabija nieprzyjemny zapach! Byliśmy w szoku jak skuteczna jest soda oczyszczona. Codziennie to praktykujemy przed dezynfekcją kasku. 
  • Do dezynfekcji polecamy Octanisept w sprayu. Jest drogi, bo za małą buteleczkę zapłaciliśmy prawie 30 zł, ale nie wysusza skóry dziecka tak jak spirytus
  • My po każdym potraktowaniu sodą i Octaniseptem suszymy kask suszarką, ale bez ciepłego nawiewu (Mamy taką funkcję że suszarka nie podgrzewa powietrza) 
  • Na otarcia i odparzenia najlepiej działają maści z cynkiem (np. Sudocrem)
  • Jeśli kask wchodzi waszemu dziecku na nosek w nocy tak jak naszemu, polecamy przykleić na kask nad noskiem plaster z opatrunkiem. Im grubsza i bardziej miękka warstwa opatrunkowa tym lepiej.
  • Przed wykonaniem zdjęć do kasku (pierwsza wizyta w Krakowie) polecamy obciąć dziecku włoski. My tego nie zrobiliśmy i spotkaliśmy się potem z opinią lekarzy, że dlatego kask był wykonany za luźny.
  • Ponadto przyjezdnym polecamy brać nocleg :) Obok poradni znajduje się hotel Demel. My tam nie nocowaliśmy, ale rozmawiałam z Rodzicami, którzy się tam zatrzymują. Podobno jest przyzwoicie, a jeśli rezerwuje się miejsce przez booking.com, to dwuosobowy pokój jest w cenie ok 140 zł ze śniadaniem. Warto przemyśleć. Duży plus, że jest właściwie po drugiej stronie ulicy. 
  • Warto przygotować się finansowo na pierwszą wizytę. Tak jak pisałam jej całościowy koszt to ok 450zł. Ja szczerze mówiąc nie byłam na to przygotowana, na szczęście możliwa jest płatność kartą.
  • Polecam przygotować sobie wcześniej ubranka najlepiej rozpinane, albo bardzo szerokie. Zdejmowanie kasku do ubierania dziecka jest w naszym przypadku drażniące, dlatego kupiłam ubranka na 2 lata, które spokojnie przechodzą przez kask :)
  • Ważna rzecz. U dziecka w kasku łatwo doprowadzić do przegrzania. U Adasia już zauważyliśmy potówki na plecach. Zakładajcie mniej ubrań i przykręćcie kaloryfery ;)
  • Pamiętajcie o zakupie nowej dużej czapki :) Adaś póki co chodzi w mojej, ale dobrze zamierzam kupić mu normalną czapkę na 4-5 lat :) Widziałam, że rodzice chwalą sobie czapki typu kominiarki. Nie odstają i dobrze zasłaniają uszy dziecka. Jeśli kask założycie latem to też trzeba pamiętać o czapce przeciwsłonecznej.
  • No i jeśli jedziecie z Warszawy polecamy trasę przez Częstochowę :) Trochę dalej, ale szybciej, bezpieczniej i bez mandatów :)

To chyba tyle, co przychodzi mi na teraz do głowy :) Mam nadzieję, że wskazówki się przydadzą. 

Chciałabym jeszcze podziękować wszystkim znajomym, przyjaciołom oraz rodzinie za wiele słów wsparcia :) Cieszę się, że podoba się Wam mój blog i mam nadzieję, że będę mogła pomóc innym rodzicom. Sama zainspirowałam się blogiem kaskowej mamy oraz Karlitki, które terapię prowadziły w Berlinie i również pomagają w podjęciu decyzji innym rodzicom. Zachęcam do dzielenia się doświadczeniami inne mamy, które współpracują z Krakowem. Chętnie wrzucę na bloga wasze zdjęcia i maile, dlatego zapraszam do współpracy :)

piątek, 18 stycznia 2013

Początki w kasku

Jak widać Adaś przyzwyczaja się do kasku i wygląda na zadowolonego :)







Wizyta czwarta :)

Po tym totalnie pechowym dniu w piątek dostaliśmy maila, że musimy przyjechać, bo kask jest dobry tylko trzeba go jednak dopasować raz jeszcze :) Postanowiłam się nie denerwować, bo przecież liczy się cel, wszyscy chcemy tylko Adasiowej prostej główki :) Więc ok jedziemy... Tym razem postanowiliśmy przenocować u znajomych, aby na drugi dzień jeszcze ewentualnie mieć możliwość podjechania do lekarza... Tym razem jechaliśmy przez Częstochowę, pomysł trafiony :) W poradni spędziliśmy chyba 2 albo 3 godziny... Ale wszystko zaczęło się układać. I na główce wyglądało to ok i mieliśmy dobre przeczucia :) Adaś jakoś lepiej już zareagował na kask, nie płakał tak strasznie. W nocy było tak sobie, budził się, ale wydaje mi się, że do tego wszystkiego zaczął wychodzić mu ząb :) Rano zdjęliśmy kask. Oczywiście otarcie :) W jednym miejscu tylko na szczęście. Całe szczęście że zdecydowaliśmy się na nocleg :) Podjechaliśmy do lekarza, kask przypiłowany i powrót do domu!! Wygląda na to że wszystko jest dobrze :) Adaś już dziś ma kask 3 dzień, otarć nie ma i przyzwyczajać się zaczął. Wczoraj przy zakładaniu wieczorem nawet nie pisnął! :) Następna wizyta, jeśli wszystko będzie ok dopiero 1 marca. A do tego czasu może trochę odpoczniemy od Krakowa....

Wizyta trzecia..

Wizyta trzecia była dość nerwową wizytą. Wszyscy byliśmy zestresowani i poddenerwowani zaistniałą sytuacją. W końcu po konsultacjach doszliśmy do wniosku,  że kask prawdopodobnie albo nie jest Adasia, albo Szwajcaria zrobiła jakiś błąd i coś jest nie tak. Wykonaliśmy dodatkowe zdjęcia w trójwymiarze, które zostały wysłane do Berlina i mieliśmy czekać na decyzję i prawdopodobnie nowy kask.. 

Droga powrotna była koszmarem. Nie dość że droga ciągnęła się niemiłosiernie. Przed Radomiem, cywilnym samochodem namierzyła nas policja. Jechaliśmy aż 83 km na godzinę! Mój tata dostał mandat, punkty karne, ale to nic! W Radomiu jest  rondo, na którym jeśli ktoś nie wie, bardzo często może ustawić się na złym pasie (Wcześniej z mężem zrobiliśmy dokładnie to samo) Tak też stało się w naszym przypadku. Po chwili zatrzymał nas radiowóz i policjant z tekstem że kierowca nie przestrzega znaków na jezdni! (znaczy się linii ciągłej) Zaczęliśmy zastanawiać się czy ktoś nas wkręca czy o co chodzi... Załamani, poddenerwowani jedziemy dalej. Od Radomia miała zacząć się dobra droga, dwa pasy :) I zaczęła się, ale zaczęła się też taka zamieć śnieżna, że niestety nie dało się jechać więcej niż 50km/h :) Na domiar wszystkiego Adaś chyba też już ze zmęczenia i stresu zwymiotował tak okropnie że musieliśmy się zatrzymać, przebrać go (a niestety wyjść z auta nie mogliśmy bo  była zamieć i mróz) i obłożyć fotelik ręcznikami. To była najgorsza podróż w moim życiu! Mój tata który zawsze zamula i trzyma się przepisów i traf !! raz się zagapił, ta zamieć i to wszystko do kupy jedna wielka masakra! Przyjechaliśmy do domu koło 23, wypłakałam się i poszłam spać :) 

Już nigdy w życiu nie wybiorę drogi przez Radom. I wam też nie radzę. Radar co 15 metrów, policja i same ograniczenia do 50... I niech jeszcze więcej dołożą radarów, zamiast np refundować terapię kaskową... 

Kraków- wizyta druga

Podekscytowani wybraliśmy się w kolejną długą podróż do Krakowa po odbiór kasku. Adaś bardzo słabo zareagował na to "coś" na jego główce. Na sam widok kasku zaczął płakać, przy założeniu to samo... Byliśmy trochę podłamani, ale wiedzieliśmy że za moment się przyzwyczai. Największym zaskoczeniem było to, że razem z Adasiem kask miała zakładany 4 miesięczna dziewczynka która przez cały czas się uśmiechała. Totalnie nie zrobiło na niej wrażenia ani zakładanie ani zdejmowanie kasku :) Adaś jak to Adaś musi się wyróżniać. Od razu widać jak każde dziecko reaguje inaczej...  Po założeniu kasku, mieliśmy się udać na 30 min spacer z Adasiem. Cały spacer Adaś płakał.. W końcu jakoś się uspokoił, wróciliśmy do poradni i kask należało zdjąć, aby zobaczyć czy są jakieś obtarcia. Oczywiście płacz po raz drugi przy zdejmowaniu... Otarcia były, kask został doszlifowany i dopasowany. Wydawało mi się, że wchodzi mu trochę na oczy i że suwa się po głowie, ale podobno do dwóch tygodni główka dopasowuje się do kasku. Żeby nie męczyć Adasia zalecono nam aby ponownie kask założyć dopiero w domu przed snem. Tak też uczyniliśmy :) 

Pierwszy wieczór był totalnym koszmarem. Adaś po założeniu kasku nie przestawał płakać i szlochać... Byliśmy coraz bardziej podłamani.... Płacz przedłużał się do 2 godzin, w końcu Adaś zwymiotował, dostał drgawek i usnął. Budził się jeszcze kilkakrotnie w łóżeczku, ale nie była to już taka histeria jak przed zaśnięciem. Rano kiedy obudził się z kaskiem zapomniał już o nim i nie reagował na niego. My zauważyliśmy natomiast że kask uderzał mu o nosek i na nosku zrobił się czerwony ślad. Zaniepokoiło nas to, ale postanowiliśmy jeszcze troszkę poczekać. Im dłużej Adaś nosił kask, tym miałam wrażenie że bardziej wchodzi mu on do oczu.


aż w końcu wyglądało to tak....




W ciągu dnia Adaś ładnie się bawił, wyjątkowo zadzierał głowę do góry ponieważ kask zasłaniał mu oczy. Wieczorem, kiedy zdjęliśmy mu kask do kąpieli zauważyliśmy coś takiego...




No i chcąc nie chcąc musieliśmy skonsultować się z dr Olgą, która niestety po obejrzeniu naszych zdjęć zadecydowała że musimy przyjechać na dopasowanie i zwężenie kasku :) 

Wszystkim rodzicom, którzy decydują się założyć kask w Krakowie polecam pomysł noclegu... Nam szczerze mówiąc trochę nie przyszło to do głowy, trochę baliśmy się znów dodatkowych kosztów a trochę baliśmy się, że Adaś będzie jeszcze bardziej płakał. I to nam niestety nie wyszło. Koszt noclegu jest dużo mniejszy niż koszt paliwa, czasu oraz zmęczenia. Gdybyśmy wzięli nocleg, myślę że od razu wyszłoby że coś jest nie tak i na miejscu lekarze dokonaliby poprawek... Byliśmy wściekli na siebie, na lekarzy, na wszystko po kolei... Do następnej wizyty Adaś miał nie zakładać kasku. Tym razem do Krakowa udaliśmy się z Babcią i Dziadkiem. 






Pierwsza wizyta w Krakowie

Po wielu godzinach zapoznawania się z tematyką w internecie oraz po licznych dyskusjach zdecydowaliśmy się na wizytę w Krakowie i na założenie kasku. Decyzja była jedyna słuszna, niemniej jednak wydatek 8 tys złotych był dla nas gigantycznym wyzwaniem. Uznaliśmy jednak, że pomimo słabej sytuacji finansowej trzeba to zrobić. Dla Adasia który miał 9 miesięcy to był tak zwany "ostatni gwizdek". Biorąc pod uwagę że trafiliśmy akurat na okres świąteczno- noworoczny czekanie na kask dodatkowo mogło się przedłużyć. Pierwsza nasza podróż Pruszków--> Kraków 4 godziny jazdy. Wybraliśmy drogę przez Radom, Kielce. Pierwszą połowę drogi Adaś przespał, potem niestety trochę marudził.
Pierwsze wrażenie było ok. Zaskoczyło mnie tylko to, że przychodnia jest bardzo mała. Wjechały 2 wózki i nasz już się w sumie nie zmieścił, przy czym ani rodzice ani dzieci nie miały się jak ruszyć :) Wszystkie dzieci były jak zawsze grzeczne i spokojnie siedziały u rodziców na kolankach, ale nie mój Adaś :) Wyrywał się strasznie, poraczkować nie bardzo miał gdzie, chodzić jeszcze nie chodzi, my umęczeni ale uff wchodzimy do gabinetu :) Pan Docent, który kwalifikuje dzieci do kasku jest przemiłym człowiekiem. Ciepły, sympatyczny, przede wszystkim komunikatywny i mądry :) Zrobił Adasiowi usg głowy, dokonał kilku pomiarów i okazało się że asymetria u Adasia wynosi 1,5 cm. Do kasku się nadawał :) Dalej przejęła nas dr Olga, która jest tam lekarzem prowadzącym. Młoda, serdeczna i zaangażowana lekarka :) Po raz kolejny okazało się że łatwiej rozmawiać z młodymi lekarzami. Zrobiliśmy zdjęcia w trójwymiarze, zapłaciliśmy 150 zł za wizytę, 200 za zdjęcia i 90 za USG  i poszliśmy podpisać umowę z właścicielką :) Właścicielka nie zrobiła na nas dobrego wrażenia, ale na szczęście to nie ona leczy tam dzieci. Musieliśmy poczekać, aż przyjmie nas między swoimi pacjentami itp. ale nie czas tutaj rozpisywać się na jej temat.. Umowę podpisaliśmy, przeczytaliśmy ją z mężem uważnie. 200 zł za zdjęcia zostało odliczone od kwoty globalnej 8 tys. Wszystko się zgadzało. Mieliśmy teraz tylko czekać na wiadomość czy Berlin zakwalifikował nas do kasku. Jeśli tak wysyłamy przelew, oni zamawiają kask i spotykamy się za tydzień, dwa na założenie. Tak też się stało. Wróciliśmy do domu późno- wykończeni. Adaś wyspał się w samochodzie więc o 23 wcale nie szykował się do snu :) Już następnego dnia dostaliśmy telefon z potwierdzeniem, że Adaś został zakwalifikowany :) Potem przyszły święta, nowy rok i już jakoś koło 3 stycznia byliśmy umówieni na kolejną wizytę. 

Główka przed leczeniem

Główka Adasia wyglądała tak





Oczywiście znaczna część znajomych stwierdziła że przesadzamy i że jest aż tak źle (no tak zawsze może być gorzej ;)) My postanowiliśmy pomóc Adasiowi w przezwyciężeniu problemu, który w przyszłości mógłby stać się jego kompleksem oraz powodem do zmartwień.

Na dobry początek :)

Witam wszystkich miłych czytelników :)
Jestem młodą mamą dziesięciomiesięcznego Adasia i postanowiłam założyć bloga, który będzie poruszał problem dość powszechny w dzisiejszych czasach jakim jest plagiocefalia. Podczas gdy zaczęłam szukać więcej informacji w internecie na temat terapii kaskowej natknęłam się na blogi opisujące postępy leczenia, ale niestety dotyczyły one tylko kliniki w Berlinie. My jako jedni z pierwszych, postanowiliśmy zdecydować się na założenie kasku w Krakowie, dlatego chciałabym pomóc w podjęciu decyzji innym wahającym się rodzicom, ale zacznijmy od początku...

Adaś urodził się 18 marca 2012 roku w pięknym mieście z którego pochodzę- Łodzi :) Ciąża przebiegała pomyślnie z wyjątkiem małego stresu, który wywołało u nas USG genetyczne, które wskazało na zwiększoną wartość przezierności karkowej, ale po wykonaniu amniopunkcji okazało się że wszystko jest ok i całe to zamieszanie było zupełnie niepotrzebne.. W ciąży czułam się świetnie z wyjątkiem ciągłej senności i apetytu nie miałam żadnych negatywnych przeżyć ani doświadczeń. Adaś rozwijał się prawidłowo, dawał o sobie znać wieczorami oraz na zajęciach uczelnianych, szczególnie w pokoju Pana "Cytometrzysty", który towarzyszył nam przez kilka miesięcy robienia pomiarów przeżywalności komórek, potrzebnych mi do napisania pracy magisterskiej. Można powiedzieć, że Adaś urodził się jako bardzo wykształcony chłopiec :) Całą ciążę dzielnie uczęszczał z mamą na uczelnie, a po porodzie wytrwale towarzyszył  podczas obrony.. Tak więc okres ciąży wspominam bardzo miło, Adasiowi chyba też było miło, bo nie spieszyło mu się na drugą stronę :) Urodził się w 42 tygodniu. Poród jak to poród nic przyjemnego... Nasz był bardzo trudny trwał 12 godzin od momentu odejścia wód. Adaś był dużym chłopcem ważył 4650 i miał 60 cm oraz piękną i zgrabną główkę.



Prawdopodobnie w związku z trudnym porodem i przedłużającym się czasem, który spędził w kanale rodnym, urodził się ze wzmożonym napięciem mięśniowym. Ja oczywiście jako "świeża mama" kompletnie tego nie zauważyłam, ale na szczęście wieloletnie doświadczenie mojej mamy pomogło nam zmierzyć się z problemem. Warto dodać, że przez cały czas po porodzie kiedy to odwiedzała nas położna środowiskowa oraz lekarz pediatra, nikt nie zwrócił nam na to uwagi. Po jakimś czasie zauważyłyśmy, że Adaś układa się tylko na prawej stronie. Po konsultacjach z lekarzami i zaleceniach, aby przewracać Adasia na drugą stronę, podkładać mu pieluszkę itp (standardowe teksty) odpuściliśmy na trochę. Warto dodać, że w między czasie odwiedziliśmy neurologa, który absolutnie stwierdził, że nie ma ani wzmożonego napięcia ani nic innego.





Szybko zorientowaliśmy się że standardowe rady nie są skuteczne, udaliśmy się więc do fizjoterapeuty. Przemiła kobieta z wieloletnim stażem od razu rozpoznała napięcie oraz asymetrie ułożeniową ( z tą nazwą spotkałam się wtedy po raz pierwszy) i poddaliśmy się rehabilitacji. Niestety Adaś miał już widoczne spłaszczenie z jednej strony. Wszyscy lekarze oraz fizjoterapeuci jednogłośnie mówili nam że "to samo mu wróci" więc czekaliśmy...Niestety mijały tygodnie, jemu nic nie "wracało" a my powoli zaczęliśmy się z tym godzić... Aż do czasu kiedy (znów brawa dla Babci Basi za wytrwałość w poszukiwaniach) znaleźliśmy informacje w internecie na temat terapii kaskowej. I tak zaczęła się nasza przygoda...